• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

30.11.2016

TRADIČNÍ VÁNOČNÍ ZVYKY A POKRMY V KRUŠNOHOŘÍ - TRADICE A SOUČASNOST HORNÍHO SASKA
TRADITIONELLE WEIHNACHTSBRÄUCHE UND GERICHTE IM ERZGEBIRGE
UDRŽITELNOST PROJEKTU CÍL 3 "KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE"

V středu dne 30. listopadu 2016 se uskutečnila nejen pro maturitní obor Veřejnosprání činnost se zaměřením na ochranu životního prostředí (68-43-M/01), ale i pro obory Stravovací a ubytovací služby (65-51-E/01) a Nástrojař (23-52-H/02) a Strojírenské práce (23-51-E/01) exkurze do dosud námi nenavštívené oblasti Svobodného státu Sasko - města Leipzig a jeho okolí v rámci udržitelnosti projektu CÍL3 "Kulinářské zážitky v Krušnohoří/ Erzgebirge".

Jednotlivé části exkurze  byly vhodně doplněné skupinovou práci s cílem aktivně se zapojit a zjišťovat informace v německém jazyce - historická fakta v kontextu, tradice minulosti a současnosti vhodně doplňovaly práci žáků, kteří v jednotlivých skupinách zjištovali např. fakta o památníku Bitvy národů, který připomíná bitvu u Lipska, v níž Prusko a jeho spojenci porazili Napoleona.

Po krátké prohlídce centra jsme navštívili tradiční vánoční trhy na náměstí Naschmarkt a v okolí Staré radnice, žáci doplňovali pracovní listy s recepty lipských tradičních pokrmů jako Leipziger Allerlei a Leipziger Lerchen, Součástí práce ve skupinách byly také úkoly zaměřené na literární symboliku Goethova Fausta a hudební dějiny města spojené s chlapeckým pěveckým Tomášským sborem a Johannem Sebastianem Bachem. Nechyběla ani návštěva atraktivní ZOO, která patří k jedné z nejnavštěvovanějších v Německu.

Všichni žáci se mají možnost učastnit soutěže s názvem "Lidé a kultura" o nejlepší vlastní fotografii. Fotografie musí být pojmenovaná a se sohlasem autora/ autorky.
Fotografie v co nejvyšším rozlišení prosím zasílejte do 15.12.2016 na adresu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .  

Dov Dov Dov

Dov Dov Dov
Fotogalerie - © Mgr. Josef Dvořáček, Fotogalerie - © Mgr. Aleš Kváča, Fotogalerie - © Peter Weigel

Autor článku, publikace projektu: Peter Weigel

 

28.11.2016

STUDENTI TVOŘÍ SURREALISTICKOU POEZII

V týdnu 21. – 25. listopadu 2016 proběhla literární soutěž pro žáky V3 a V4. Žáci se nechali inspirovat látkou probíranou v hodinách českého jazyka a pokusili se sami vytvořit surrealistickou poezii. Výsledky byly překvapivé v pozitivním smyslu slova. Některé texty jsou velmi zdařilé, o čemž se můžete na těchto stránkách sami přesvědčit.

Nejlepší práce vytvořili: Pavla Parihuzičová, Alena Kaderová, Markéta Misalová, Jíří Waltera, Gabriela Šidlíková. Ale ani ostatní práce nebyly o moc horší. Většina prací je umístěna na nástěnce v 1. patře školy. Věřím, že jsme povzbudili studenty i v další podobné činnosti.  


Výsledky soutěže ..., Ukázky prací ...

Autorka článku: Mgr. Heda Jubánková

surrealismus
 

24.11.2016

STIPENDIA VE STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH ZŘIZOVANÝCH KARLOVARSKÝM KRAJEM OD 1. ÚNORA 2017

V příloze najdete Pravidla pro poskytování stupendií žákům vzdělávajícím se ve vybraných oborech ve středních školách zřizovaných Karlovarkým krajem platná od 1. února 2017.

Výše motivačního stipendia činí za každé pololetí školního roku
a) v 1. ročníku 1500,- Kč,
b) ve 2. ročníku 2000,- Kč,
c) ve 3. a 4. ročníku 2500,- Kč.

Výše prospěchového stipendia činí za každé pololetí školního roku ve všech ročnících 1000,- Kč.

Dokument ke stažení (.pdf)

Vedení školy

 

 

23.11.2016

VARIACE KNEDLÍKŮ – česká tradiční kuchyně …  - SPOLEČNÉ VAŘENÍ S BSZ ANNABERG-BUCHHOLZ 
UDRŽITELNOST PROJEKTU CÍL3 "KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE" ...

Dne 23. listopadu 2016 se uskutečnilo další společné vaření německých a českých žáků z BSZ Annaberg-Buchholz - s cílem přípravy bramborové polévky, vepřové krkovice, bramborových knedlíků, houskových knedlíků z kynutého těsta a kysaného zelí.

Po společném vaření se žáci účastnili soutěže v házení palačinek a o nejlepší palačinku a v průběhu odpoledne využili příležitosti prohlédnout si gastronomický provoz lázeňského komplexu Spa Resort Sanssouci v Karlových Varech. Kromě gastronomického servisu mohli nahlédnout i do práce místních kuchařů, kteří byli oceněni na několika mezinárodních kulinářských soutěžích.

Dov Dov Dov
Více informací o projektu ...
, Fotogalerie - © Peter Weigel ...
, Fotogalerie - © Kateřina Budínová ...

Autor článku, publikace projektu: Peter Weigel
Autoři fotografií: Peter Weigel, Kateřina Budínová

 

22.11.2016

ADVENTNÍ SPECIALITA A PREZENTACE KULINÁŘSKÉHO PROHEJTU SOŠ a SOU NEDJEK
Vánočka ze sedmi pramenů
UDRŽITELNOST PROJEKTU CÍL3 "KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE" ...

Dov Dne 22. listopadu 2016 probíhala od 14 hodin prezentace aktivit žáků a učitelů SOŠ a SOU Nejdek. Připravili tradiční vánoční recepturou vzorek místní speciality - vánočku ze sedmi pramenů. Od 14:00 vše začalo, zajímavosti a dovednosti z první pomoc doplnil projekt Kulinářské zážitky v Krušnohoří/ Erzgebirge, ve kterém žáci a učitelé dlouhodobě udržují kontakty se zahraniční školou v Německu, která vzdělává podobně oborově zaměřené absolventy.

Dnešní recepturu s žáky ověřila paní kolegyně Olga Remešová z Nových Hamrů. Expozici shlédlo několik desítek pracovníků včetně učitelů, se kterými jsme si navzájem vyměnili informace a poznatky a svých receptech na vánočku. Poděkování patří všem , kteří se podíleli na přípravě akce, která skončila až po 17. hodině. Prezentaci záchranářských technik provedl Mgr. Josef Dvořáček a Ing. Dana Vraná s kolegyněmi ze zdravotnické školy v Chebu.

Více informací o projektu ...

Autor článku a fotografie: Mgr. Josef Dvořáček

 

22.11.2016

VÝSLEDKY SOUTĚŽE V RYCHLOSTI A PŘESNOSTI PSANÍ NA POČÍTAČI PRO 1. a 2. ROČNÍK - 21.11.2016

V příloze najdete výsledky soutěže v rámci předmětu Technika administrativy, která probíhala na učebně 10.


Dov Dov

Více informací o předmětu ..., Výsledky soutěže v .pdf ...

Autorka článku: Ing. Ivana Schwarzová

   

9.11.2016

MATURITNÍ ZKOUŠKA V ROCE 2016/2017 - MATURITNÍ ZPRAVODAJ Č. 39

Nové číslo Maturitního zpravodaje seznamuje nejen žáky s organizací maturitní zkoušky ve školním roce 2016/2017, ale přináší také důležité informace k přihlašování, které by maturantům neměly uniknout.

Maturitní zpravodaj č. 39 ke stažení

Více informací na www.novamaturita.cz

Vedení školy

 

15.11.2016

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ INTERAKTIVNĚ
PREZENTACE PROJEKTU CÍL3 "KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE" V RÁMCI UDRŽITELNOSTI PROJEKTU

V úterý dne 15. listopadu 2016 proběhl na všech pracovištích teoretického úseku a praktického vyučování prezentační den školy - budoucí zájemci o studium měli možnost nahlédnout do výuky maturitního oboru Veřejnosprávní činnost se zaměřením na ochranu životního prostředí (68-43-M/01), individuálního odborného výcviku v oborech Nástrojař (23-52-H/01) a Strojírenské práce (23-51-E/01) a mohli se seznámit s výukou žáků oboru Stravovací a ubytovací služby (65-51-E/01). Celá akce proběhla v rámci udržitelnosti projektu CÍL 3 "Kulinářské zážitky v Krušnohoří/ Erzgebirge".

Dov Dov
Fotogalerie ze dne otevřených dveří ..., Videoprezentace aktivit školy ...

Autor článku a fotografií: Peter Weigel

 

5.11.2016

KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE
PREZENTACE A VÝSTAVA V CHEBU
Regionální kuchyně jako výraz znovuobjevené společné identity v sasko-českém pohraničí
Kam po základní škole? v prostorách ISŠ Cheb - 3.11.2016

Dne 3. listopadu 2016 od 9:00 hodin proběhla v Chebu, v ulici Na hradbách 11, pro žáky a zájemce z řad rodičů z okresu Cheb ve Střední integrované škole prezentace činnosti SOŠ a SOU Nejdek v projektu CÍL 3 Kulinářské zážitky v Krušnohoří/ Erzgebirge. Zúčastnilo se velké množství žáků s učiteli a rodiči, kteří se zajímali o další činnost a obory SOŠ a SOU Nejdek, ve kterých realizujeme uvedené projektové aktivity. Byly předvedeny výrobky žáků a všem zájemcům rozdány propagační materiály a sešity. Někteří účastníci přislíbili dodat staré recepty svých babiček a prababiček, rodáků z Krušnohoří.

Ředitel SOŠ a SOU Nejdek rozdal všem zájemcům kontaktní tiskoviny o škole a projektu a zajistil adresy na zájemce. Akce proběhla i přes skutečnost, že na silnicích z Karlových Varů do Chebu byla vrstvička ledu, kterou dopoledne sluníčko vysušilo. Prezentace byla ukončena v 16.00 hod. a všichni účastníci dorazili domů plní nových informací a zážitků.

Autor článku a fotografií: Mgr. Josef Dvořáček,
ředitel školy

Dov Dov
Další fotografie z výstavy ...Virtuální prohlídka školy ...,
Video o naší škole ..., Prezentace školy ...,  Více na školním facebooku  ...

 

4.11.2016

EXKURZE DO FIRMY SLÉVÁRNA HEUNISCH, s.r.o. V KRÁSNÉ U AŠE - 3.11.2016

Krásná u Aše je obec se slévárnou na kokilové lití hliníkových odlitků do hmotnosti 35 kg. V rámci vzdělávání učitelů odborných předmětů zde proběhl zdařilý seminář v česko-německé firmě Heunisch. Akci organizovalo Krajské vzdělávací centrum pro DVPP.
Není bez zajímavosti, že původní metalurgický provoz založil podnik Metalis v roce 1960 na místě původní slévárny šedé litiny Carl Fleissner.
Vedení firmy bylo velice vstřícné a ocenilo snahu našich žáků ze středních škol regionu, kteří zde vykonávají odbornou praxi. Vyrobit ocelovou formu v nástrojárně, připravit správnou slitinu, vytvořit odlitek gravitačním litím (naběračkou do vtoku), upravit, opracovat a zkontrolovat výrobek je dlouhý proces. Finální produkt se dobře prodává a to především do nákladních aut. Vyrobí se zde až 2000 tun siluminových (Al+Si) odlitků ročně.
Bylo pěkné potkat zde našeho absolventa - nástrojaře z roku 1984 Zdenka Braka, který zde pracuje na pozici mistra CNC strojů v nástrojárně. Více na heunisch-guss.com.

Dov Dov
Fotogalerie ...

Autor článku: Jiří Malý
Autoři fotografií: Jiří Malý, Ing. Štěpánka Makonová

 

21.10.2016

FESTIVAL NĚMECKÉHO FILMU "DAS FILMFEST" PRAHA
Sprache und Orientierung ... - 21.10.2016

Studenti 1. - 3. ročníku německého jazyka shlédli v pražském kině Lucerna rakouský film "JEDEN Z NÁS/ EINER VON UNS" (2015) s českými titulky. Film získal v letošním roce hlavní cenu na festivalu Max-Ophüls-Preis a herec Christopher Schärf byl oceněn Rakouskou filmovou cenou za nejlepší vedlejší roli. Prohlédli si také s výkladem v cizím jazyce vybrané pražské pamětihodnosti a zopakovali slovní zásobu týkající se orientace ve městě.

Dov Dov Dov
Více ve fotogalerii ...

Autor článku: Peter Weigel
Autoři fotografií: Peter Weigel, Jiří Rams (V3)

 


Strana 16 z 17Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module