• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

27.3.2017

RECEPTURY TRADIČNÍ KRUŠNOHORSKÉ KUCHYNĚ - SOUČÁST ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU:
Normování a ochutnávka s hodnotícím degustačním listem
UDRŽITELNOST PROJEKTU CÍL3/ ZIEL3 "KULINÁŘSKÉ KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE"

Pro skupinu žáků 1. ročníku oboru Stravovací a ubytovací služby (65-51-E/01) vedenou p. Michaelou Kaštánkovou Pecháčovou znamenalo pondělí 27. března 2017 den věnovaný ověřování vybraných pokrmů tradiční krušnohorské kuchyně. Žáci se museli vypořádat nejen s přípravou bílé zelné polévky, staročeské sekaniny s vařeným bramborem, zelného salátu a dezertu v podobě jablečného závinu, ale především bylo jejich úkolem pokrmy odpovídacím způsobem prezentovat a vědět základní informace o jejich původu, složení a normování. Šestičlenná porota složená z vyučujících, manažera projektu a vedení školy vyhodnotila nejlepší pokrmy pomocí degustačního listu. 
Akce se uskutečnila v rámci udržitelnosti projektu CÍL3/ ZIEL3 „Kulinářské zážitky v Krušnohoří/ Erzgebirge" - Regionální kuchyně jako výraz (znovuobjevené společné identity v sasko-českém pohraničí", jehož hlavním motem jsou "zděděné pokrmy" v podobě znovuobjevených receptů a skutečností z oblasti kulturních dějin krušnohorského regionu na obou stranách hranice.

Dov Dov

Projektový blog ..., Projektový kalendář ..., Speciální fotogalerie pokrmů 2017 - © Peter Weigel ...
Více informací o projektu ...

Autor článku, propagace projektu: Peter Weigel

 

23.3.2017

PROJEKT REGION V SOŠ A SOU NEJDEK, p. o.

V pátek 17. března 2017 proběhlo terénní botanické cvičení V3, v centru zájmu byly jarní liliovité rostliny. V rámci stanovišť Stezky bylin a dřevin na pozemku Střední odborné školy a středního odborného učiliště Nejdek, Rooseveltova 600. V projektu Region s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pracuje řada žáků a učitelů středních i základních škol Krušnohoří.

Do činnosti se ve čtvrtek 23. března 2017 zapojili i žáci V4. Žáci zkoumali liliovité rostliny, které svým brzkým kvetením v březnu využívají konkurenční výhody, kdy okolní byliny nejsou vzhledem k teplotám schopny růstu. Květy vynikají výškou i zbarvením a jsou opylovány hmyzem, zejména čmeláky a včelami. Na snímcích jsou druhy: sněženka podsněžník (Galanthum nivalis) a bledule jarní (Leucojum vernum), vidět je také nerozvinutý šafrán (Crocus L.). V Krušných horách nejsou původní, ale dostaly se na lokality prostřednictvím vysazování zahrádkáři a byly přenášeny i hlodavci. Jsou jedovaté a savci je ponechávají bez povšimnutí, i když je o účincích obou rostlin nikdo neinformoval :-).

Dov Dov Dov
Fotogalerie - © Kristýna Pospíšilová, V4

Autor článku: Mgr. Josef Dvořáček
Autorka fotografií: Kristýna Pospíšilová

 

21.3.2017

MATURITNÍ ZKOUŠKA V ROCE 2016/2017 - MATURITNÍ ZPRAVODAJ Č. 40

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání připravilo první tematicky zaměřené číslo Maturitního zpravodaje v letošním roce. Vydání s pořadovým číslem 40 je zaměřeno na maturitní zkoušku ve společné části z českého jazyka a literatury, jejíž dílčí zkouška konaná formou písemné práce se koná již 11. dubna 2017.

Maturitní zpravodaj č. 40 ke stažení

Více informací na www.novamaturita.cz

Vedení školy

 

21.3.2017

EKOTOPFILM - MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ O TRVALE UDRŽITELNÉM ROZVOJI
PROJEKCE PRO OBOR STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY (65-51-E/01)

V rámci environmentální výchovy se žáci oboru Stravovací a ubytovací služby (65-51-E/01) s vyučujícími p. Hanou Petričičovou a p. Evou Faldusovou zúčastnili v úterý dne 21. března 2017 v kině Drahomíra projekce EKOTOPFILM. Představení bylo zaměřeno na ochranu životního prostředí. Cílem je osvětové úsilí, které má za úkol vést každého k odpovědnosti za současný a budoucí stav přírody, naší země i společnosti. Projekce byla doplněna interaktivní přednáškou, během které studenti pochopili, jak člověk může ovlivňovat přírodu a životní prostředí. Uvědomili si, jakými způsoby se zapojit do aktivit, které zvyšují kvalitu životního prostředí a celého života. SOŠ a SOU Nejdek, p. o. děkuje za pěkné a přínosné představení.

Dov Dov Fotogalerie ..., Stránky festivalu ...

Autorka článku a fotografií: Hana Petričičová

 

17.3.2017

LYŽAŘSKÝ VÝCHOVNĚ VÝCVIKOVÝ POBYT VE SKIAREÁLU KLÍNOVEC ... 

V týdnu od 13. března 2017 probíhá na svazích sjezdovky Dámská (1 400 m) ve Skiareálu Klínovec, největším lyžařském areálu v Krušných horách, zimní lyžařský výchovně výcvikový pobyt. Žáci jsou ubytováni v hotelu Habsburg v Českých Hamrech. Organizačně je akce zaštítěna SOŠ a SOU Nejdek, p. o. - p. Ing. Marcelou Polcarovou, p. Ing. Silvií Flídrovou a p. ředitelem Mgr. Josefem Dvořáčkem

"Mezi nejlepší vzpomínky na střední školu patří bezpochyby lyžařský pobyt, kdy společně jako třída proživáme 5 dnů lyžování na jedné z nejlepších sjezdovek v České republice a je to pro nás neskutečně zábavné. Trávíme zde čas od 13. do 17. března 2017 spolu s vyučujícími p. Ing. Marcelou Polcarovou a p. Ing. Silvií Flídrovou, které nás učí výborně jezdit na lyžích. I ti, kteří na lyžích stojí poprvé, jezdí už druhý den na sjezdovce jako profesionálové. Paní učitelky mají pro nás každý večer připravený vynikající program, při kterém se zasměje i ten největší bručoun. V našem případě jsme si nemohly představit lepší lyžařský pobyt. Ubytování v hotelu je komfortní ve všech směrech, je zde vše, co potřebujeme. Všichni si to tu užíváme a budeme mít na toto místo skvělé vzpomínky!"

Za V2: Denisa Bahulová, Andrea Stárková
Autor článku a fotografií: Mgr. Josef Dvořáček

Dov Dov Dov

Dov Dov Dov
Fotogalerie 1 - © Mgr. Josef Dvořáček ...
, Fotogalerie 2 - © Patrick Rau, V2 ...

 

13.3.2017

EXKURZE ŽÁKŮ UČEBNÍHO OBORU STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY (65-51-E/01)
TŘÍDY S1S a S1A

Učivo o skladech provází žáky Stravovacích a ubytovacích služeb (65-51-E/01) v teoretickém i praktickém vzdělávání. Skladování je součástí každého stravovacího provozu. Je to spojovací článek mezi výrobou - spotřebou a zákazníkem. Probíhá zde manipulace - přejímka a uskladnění potravin až po expedici. Hlavním úkolem je sladění toku zásob. Provozní pracovníci obchodního řetězce Tesco žákům ochotně vysvětlili logistiku skladování. Žáci měli možnost vidět skladovací prostory, rozdělení skladů, přípravny masa a uzenin i pekárnu s moderním vybavením - rotační pecí a kynárnou pečiva. Závěrem nás v prodejní hale poučili o ošetřování zeleniny a ovoce během prodeje. Mnohokrát děkujeme pracovníkům Tesco

Dov Dov Fotogalerie ...

Autorka článku a fotografií: Hana Petričičová

 

9.3.2017

GRANDHOTEL AMBASSADOR NÁRODNÍ DŮM KARLOVY VARY
Exkurze 1. ročníku oboru Stravovací a ubytovací služby (65-51-E/01)

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech poskytuje nadstandartní ubytovací, hotelové, wellnessové a lázeňské služby přímo v centru města a disponuje velkou ubytovací kapacitou. Je proto ideálním místem pro pořádání firemních setkání, školení či různých kongresů. Celkem je v nabíce 83 pokojů katagorie ****Superior. Součástí provozu je i vlastní balneo centrum se špičkovým personálem. Celou exkurzí - hotelovými úseky nás provázel provozní manager p. Vinš. Moc děkujeme za umožnění prohlídky hotelu.

Dov Dov Dov
Fotogalerie ...

Autorky článku a fotografií: Eva Faldusová, Hana Petričičová

 

28.2.2017

DRUHÉ SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE TŘÍD

V úterý dne 28. února 2017 byla vedením školy slavnostně vyhodnocena soutěž o nejlepší třídu mezi obory NÁSTROJAŘ (23-52-H/02), STROJÍRENSKÉ PRÁCE (23-51-E/01) a STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY (65-51-E/01). Putovní zlatý pohár TOP CLASS obdržela v tomto školním roce třída N2.

Dov Dov Dov
Fotogalerie  ...

Autoři článku a fotografií: Ing. Dana Vraná, Mgr. et Bc. Tomáš Babický

 

26.2.2017

EXKURZE DO WITTE AUTOMOTIVE, spol. s r.o. v NEJDKU
2. a 3. ročník oboru Nástrojař (23-52-H/02) - 24.2.2017

Nástrojaři třídy N2 a N3 navštívili v pátek dne 24. února 2017 partnerskou firmu Witte Automotive v Nejdku. Vyrábí se tu zamykací a uzavírací systémy do automobilů světoznámých značek. Jako strojaře nás nejvíce zaujala NÁSTROJÁRNA, kde pracuje mnoho našich absolventů. Bylo zajímavé vidět práci elektroerozívních strojů, CNC frézek a CNC soustruhu. Na památku jsme každý dostal šachovou figurku (věž) od pana Arnošta Pavlačky, kterou vyrobil před námi. Mohli jsme si prohlédnout rozebranou „formu–nástroj“, kde byly dobře vidět jednotlivé části jako: spodek, vršek, stolička, jádra a vložky, vyhazováky. Nakoukli jsme i do vstřikovny plastů s automatizovanou výrobou. Celá exkurze byla velice zajímavá a děkujeme pánům Baláčkovi a Sovovi za jejich čas a odborný výklad.

Autoři článku a fotografií: Jiří Malý, Ing. Marcela Polcarová

Dov Dov Dov
Více ve fotogalerii ..., Stránky firmy Witte Automotive Nejdek, spol. s.r.o.

 

24.2.2017

SLADCE ROZPUSTILÝ MASOPUST
UDRŽITELNOST PROJEKTU CÍL 3 "KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY V KRUŠNOHOŘÍ/ ERZGEBIRGE"

Masopust (na Moravě fašank nebo fašinek) je dávná lidová tradice ve znamení bujarého veselí a přemíry jídla. Začíná po Třech králích a trvá do Popeleční středy. Protože jde o veskrze lidovou slávu, může se přidat každý, stačí si barevně pomalovat obličej , nasadit si na hlavu barevnou čapku nebo nějakou masku – třeba v podobě medvěda, který nesmí v průvodu s muzikou chybět. Jak známo k tradicím se vždy váže určité jídlo a u masopustu, tedy velkého svátku jídla, to platí dvojnásob. Nešetří se zejména na mase, především díky zabijačkám, které předcházejí masopustnímu reji, aby bylo dostatek masa a čerstvého vyškvařeného sádla. Smaží se koblihy a boží milosti, vaří se různé druhy knedlíků, připravují se jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkové guláše a vše se zapijí pivem a voňavou slivovicí. K masopustu patří od nepaměti koblihy - recept najdete níže ke stažení.

Dov Dov
Fotogalerie - © Eva Joklová, Recept na masopustní koblihy ...

Autorky článku: Eva Joklová, Marie Gersdorfová
Autorka fotografií: Eva Joklová
Publikace projektu: Peter Weigel

LADCE ROZPUSTILÝ MASOPUST
 

20.2.2017

PŘIHLASTE SE DO ŠKOLNÍHO KOLA PREZENTIÁDY 2017
SOUŤEŽ V PREZENTAČNÍCH DOVEDNOSTECH ...

Máte dobrý nápad? Ano? A jste schopní jej prosadit? Skvělá myšlenka totiž nestačí k tomu, aby se vaše sny staly skutečností. Dobré nápady bez správného přednesu zmizí okamžitě v propadlišti dějin. Nebojte se je prezentovat. Přitom své nápady prezentujete každý den. Kamarádům, rodičům nebo učitelům. A v budoucnu tomu nebude jinak. Budete stát před svými kolegy, potenciálními investory nebo před vlastními zaměstnanci. Pokud vás však ovládají strach nebo tréma, prezentiáda je ideální příležitost, jak s nimi zatočit. Při tvorbě si oprášíte znalosti v PowerPointu. V každém případě budete potřebovat jak skvělé nápady, tak pádné argumenty.

Dov Témata soutěže jsou k dispoizici u p. Petera Weigela:

Uzávěrka přihlášek je 23. 3. 2017!

Informace k soutěži ...

 

Autor článku: Peter Weigel

 

31.1.2017

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE TŘÍD
OBORU VEŘEJNOSPRÁVNÍ ČINNOST SE ZAMĚŘENÍM NA OCHRANU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ (68-43-M/01) ...

V úterý dne 31. ledna 2017 vyhodnotil p. Mgr. Josef Dvořáček, ředitel školy, aktivitu a práci jednotlivých ročníků, včetně účastí ve školních kolech jazykových olympiád, sportovních turnajích a soutěžích v odborných předmětech maturitního oboru Veřejnosprávní činnost se zaměřením na ochranu životního prostředí (68-43-M/01). Nejlepší třída V1 získala celkem 28 bodů a obdržela putovní zlatý pohár TOP CLASS. Akci doprovázel hrou na kytaru p. Pavel Krüger.

Dov Dov Dov
Fotogalerie  ...

Autor článku a fotografií: Peter Weigel
Autor fotografií: Mgr. Josef Dvořáček

 


Strana 14 z 17Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module